بهنام فرامرزیان

ثبت سفارش کالا نیاز به آسان سازی و کاهش زمان دارد!

همانطور که می دانید طبق قانونی که در سال 1397 در هیات دولت به ثبت رسید، واردات هرگونه کالا بدون ثبت سفارش ( قبل از واردات ) ممنوع اعلام شد و تمامی شرکت های وارد کننده باید واردات هرگونه کالا یا محصول را قبل از ورود به کشور ایران ثبت سفارش نمایند. طبق این قانون چنانچه کالا ثبت نشده باشد قبل مرز ایران از ورود بار جلوگیری خواهد شد. البته روند ثبت کالا بسیار طولانی به نظر می رسد و حدود یک ماه به طول می انجامد و این مشکل موجب رسوب کالاهای وارداتی خواهد شد.

 

بهنام فرامرزیان به عنوان یک کارشناس مسئول اعلام نمود: روند ثبت سفارش کالا یک امر ضروری است اما باید ثبت سفارش کالا را تسهیل نمود. وی در ادامه افزود: در مورد ثبت کالا و صدور مجوز ها ، اختلاف نظرهای کارشناسی وجود دارد. برخی از کارشناسان معتقد هستند بهتر است ثبت سفارش کالا بعد از ورود بار به کشور انجام و بررسی شود زیرا روند ثبت سفارش بسیار طولانی به نظر می رسد و مدت زمان یکماهه ثبت سفارش برای واردکنندگان، اشکالاتی از قبیل رسوب کالا در گمرک را پدیدار می نماید. اما سایر کارشناسان ” با رویکرد دیگر ” ادعا دارند: چنانچه روند ثبت سفارش بعد از ورود کالا به ایران انجام شود ممکن است یک یا چند قلم از  محصولات وارد شده  موفق به ثبت نشده و دردسرهای مرجوعی کالا به کشورهای مقصد بیشتر از روند کنونی خواهد بود.

 

بهنام فرامرزیان بیان کرد با توجه به اینکه روند ثبت سفارش به بانک ها نیز مرتبط است، دولت باید تمام تلاش خود را برای کاهش روند ثبت سفارشات و مدت زمان آن نموده تا خواب محموله ها در پشت مرزهای کشور و سایر دردسرهای وارد کنندگان کاهش یابد.

 

منبع : سایت اتاق بازرگانی ایران آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید